logo01
Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü raporu ya da sürücü sağlık raporu adı verilen rapor ilk kez ehliyet alacaklardan ve ehliyetini yenilemek isteyenlerden talep edilmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinde pek çok yeni değişiklik yapılmış ve ehliyet sahiplerine yeni yükümlülükler getirilmiştir. Buna göre araç kullanmasına engel bir sağlık sorunu oluşanların ehliyetinin geri alınabilmesi durumu ortaya çıkmıştır. Yine ömür boyu ehliyet uygulamasına son verilmiş, belirli sürelerle ehliyetlerin yeniletilmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Yeni yönetmelikle birlikte kişilerin bazı durumlarda sürücü sağlık raporu alması şart koşulmuştur. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

    • Ehliyet yenileme,
    • Ehliyet sınıfı ekleme,
    • Kayıp-zayi,
    • İlk kez ehliyet alma.

Bütün bu hallerde kişilerin sağlık kontrolünden geçmeleri ve araç kullanımına herhangi bir sağlık engellerinin olmadığını belgelemeleri gerekmektedir. Pek çok farklı yerden sürücü sağlık raporu alınabilmektedir. Sürücü sağlık raporu ihtiyaçlarınız için de tıp merkezimizi tercih edebilir, ehliyetinizle alakalı ihtiyaç duyduğunuz her rapor için gerekli muayeneleri olarak kısa sürede rapor alabilirsiniz.