logo01
Sağlık Rehberimiz Merak Ettiğiniz Tedaviler ve Hastalıklarla İlgili
Our Health Guide About Treatments and Diseases You're Wondering About
دليلنا الصحي حول العلاجات والأمراض التي تتساءل عنها

Koruyucu Diş Hekimliği - Preventive Dentistry -طب الأسنان الوقائي

Koruyucu Diş Hekimliği

Koruyucu diş hekimliği; tüm sağlık hizmetlerinin olduğu gibi Diş Hekimliğinin de temelidir. Hedef dişlerin sağlıklı bir şekilde ağızda tutulmasıdır. Zamanla meydana gelebilecek sorunlar korucu diş hekimliği uygulamaları ile önlenmeye çalışır. 

Eğer varsa mevcut problemler; tedavi edilir, tedavinin başarısı desteklenerek idame ettirmeye çalışılır. Önermekte olduğumuz 6 ayda bir ön diş hekimi kontrollerinde amacımız budur ve amaç bu kontroller ile ciddi problemler ortaya çıkmadan önlenmiş olur. Örneğin yetişkin bir hastada diş ara yüzünden başlayan bir çürük; küçük bir tek yüzlü dolgu ile çözülebileceği gibi geç kalınırsa kanal tedavisi hatta çekim ile sonuçlanabilmektedir. Çocukluk dönemi ile ilgili örnek verirsek süt dişlerindeki çürükler ile komşu diş temasları bozulmakta, alttaki gelecek dişlere yanlış rehberlik etmekte ve çapraşıklıklar daha da artmaktadır.

Diş hekiminize 6 ayda bir yapacağınız ziyaretler ile uzun vadede yaptıracağınız daha pahalı ve yorucu işlemlerden korunmuş olursunuz. Bir nevi sigorta gibi düşünülebilir.

Belirli bir yaşta tüm dişlerin çekileceği, kaybedileceği gibi bir düşünce vardır. Tamamen yanlıştır. İyi bakım, düzenli kontroller ile dişsizlik öngörülebilir bir sonuç değildir. Bazı kişilerde diş eti hastalığına yatkınlık vardır fakat çözümsüz değildir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda koruyucu diş hekimliğinin altın üçlüsü
•    Gerekli tedaviler
•    Ağız hijyen eğitimi
•    Rutin kontroller

Preventive Dentistry

Preventive dentistry; It is the basis of Dentistry as well as all health services. The goal is to keep the teeth healthy in the mouth. Problems that may occur over time are tried to be prevented by preventive dentistry practices.

Existing problems, if any; is treated, the success of the treatment is supported and it is tried to be maintained. This is our aim in the pre-dentist checks every 6 months that we recommend, and the aim is to prevent serious problems before they occur with these checks. For example, a caries that starts from the tooth interface in an adult patient; It can be resolved with a small single-sided filling, or if it is delayed, root canal treatment may even result in extraction. If we give an example about the childhood period, the caries in the primary teeth and the neighboring teeth are deteriorating, misguiding the lower future teeth and increasing crowding.

By visiting your dentist every 6 months, you will be protected from more expensive and tiring procedures in the long run. It can be thought of as a kind of insurance.

There is a belief that at a certain age, all teeth will be extracted and lost. It is completely wrong. With good care, regular check-ups, toothlessness is not a predictable outcome. Some people have a predisposition to gum disease, but it is not unsolvable.

The golden triad of preventive dentistry for adults and children
•   Necessary treatments
•   Oral hygiene training
•   Routine checks

طب الأسنان الوقائي

طب الأسنان الوقائي هو أساس طب الأسنان وكذلك جميع الخدمات الصحية. الهدف هو الحفاظ على صحة الأسنان في الفم. يتم محاولة منع المشكلات التي قد تحدث بمرور الوقت من خلال ممارسات طب الأسنان الوقائية.

المشاكل الموجودة ، إن وجدت ؛ يتم علاجه ، ودعم نجاح العلاج ومحاولة الحفاظ عليه. هذا هو هدفنا في فحوصات ما قبل طبيب الأسنان كل 6 أشهر التي نوصي بها ، والهدف هو منع المشاكل الخطيرة قبل حدوثها مع هذه الفحوصات. على سبيل المثال ، تسوس يبدأ من واجهة السن في مريض بالغ ؛ يمكن حلها بحشو صغير من جانب واحد ، أو في حالة تأخرها ، قد يؤدي علاج قناة الجذر إلى الاستخراج. إذا أعطينا مثالاً عن فترة الطفولة ، فإن تسوس الأسنان اللبنية والأسنان المجاورة تتدهور ، مما يضلل الأسنان المستقبلية السفلية ويزيد الازدحام.

من خلال زيارة طبيب أسنانك كل 6 أشهر ، ستتم حمايتك من الإجراءات الأكثر تكلفة والمتعبة على المدى الطويل. يمكن اعتباره نوعًا من التأمين.

هناك اعتقاد بأنه في عمر معين ، سيتم خلع جميع الأسنان وفقدانها. إنه خاطئ تمامًا. مع الرعاية الجيدة والفحوصات المنتظمة ، فإن عدم الأسنان ليس نتيجة متوقعة. بعض الناس لديهم استعداد للإصابة بأمراض اللثة ، لكنها ليست غير قابلة للحل.

الثالوث الذهبي لطب الأسنان الوقائي للكبار والصغار
• العلاجات اللازمة
• تدريب على نظافة الفم
• الفحوصات الروتينية