logo01

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON UZMANI MURAT ÖZKAYA

1979’ da İstanbul’ da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’ da, liseyi Bursa da tamamladı. 1996 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ ne girdi. 2022 yılında aynı fakültede FTR Anabilim dalında uzmanlık eğitimine başladı. 2007 yılında İnme hastalıkları rehabilitasyonu konusunda uzmanlık tezi yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

PHYSICAL THERAPY AND REHABILITATION SPECIALIST MURAT ÖZKAYA

He was born in Istanbul in 1979. He completed his primary and secondary education in Istanbul and high school in Bursa. He entered Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine in 1996. In 2022, he started his specialization education in the FTR Department at the same faculty. In 2007, she completed her specialist training by completing her specialization thesis on stroke rehabilitation. He is married and has a child.

أخصائي العلاج الطبيعي وإعادة التأهيل مراد أوزكايا

ولد في اسطنبول عام 1979. أكمل تعليمه الابتدائي والثانوي في إسطنبول والثانوية في بورصة. التحق بكلية الطب بجامعة اسطنبول في عام 1996. وفي عام 2022 بدأ تعليمه التخصصي في قسم FTR بنفس الكلية. وفي عام 2007، أكمل تدريبه المتخصص من خلال استكمال أطروحته المتخصصة في إعادة تأهيل السكتة الدماغية. وهو متزوج ولديه طفل.